NoweMedia

Organizacja pracy przy dużych projektach internetowych

Podczas mojej wieloletniej pracy przy różnego rodzajów projektów internetowych, a teraz będąc project managerem w Web24.com.pl zacząłem doceniać jak ważnym elementem jest dobrze zaplanowany plan działań. Oczywiście nie chodzi mi tu o zwykłe harmonogramy tworzone w Excelu, które bardzo często mają się nijak do rzeczywistości. Przy projekcie webowym zawsze należy założyć kilka % czasu na nieprzewidziane elementy np. przy kodowaniu lub tworzeniu kreacji graficznej. Harmonogramy mają to do siebie, że przesuwają się w obu kierunkach, czasami etap projektu jest zakończony szybciej, a czasami wychodzi poza określony deadline.

Osobiście harmonogramy ustalam wewnętrznie, bardziej na potrzeby ogólnego szacowania wydajności i podziału obowiązków w firmie.  Większą uwagę skupiam na odpowiednim przygotowaniu projektu, tak aby podczas realizacji nie spotykały nas niespodzianki.

Oczywiście pierwszym etapem od którego rozpoczynamy pracę z klientem jest przesłanie Briefów graficznych oraz funkcjonalnych. Dzięki temu poznajemy wymagania klienta oraz jego firmę, czym się zajmuje, jakie ma cele strategiczne w krótkim i długim okresie i wiele innych informacji, na podstawie których możemy wspomóc marketing internetowy.

Po otrzymaniu tych wszystkich dokumentów od klienta staję przed wyborem w jaki sposób poprowadzić dalej projekt. Jeżeli mówimy o małej realizacji np. prostej stronie internetowej sytuacja nie jest skomplikowana. Zazwyczaj przy takim projekcie uczestniczą 2 osoby: grafik oraz programista, którzy wykonują całość przydzielonych im zadań. W tym wypadku wszelkie ustalenia pracownicy mogą prowadzić na bieżąco.

Co innego jeżeli w projekt, który prowadzimy należy zaangażować kilkanaście osób. Praca w modelu, który opisałem powyżej jest skazana na porażkę. Osobiście przy dużych projektach zaczynam od spotkania z programistami i grafikami w celu prototypowania systemu informatycznego. Całość interfejsu umieszczamy na schematach wireframe i przekazujemy gotowe plansze klientowi do akceptacji. Już na tym etapie projektujemy z klientem mechanizm poruszania się po aplikacji oraz całe usability.

W między czasie planuje architekturę aplikacji, czyli rozmieszczenie klas, dobieram odpowiednie frameworki, tworzę strukturę bazy danych. Oczywiście na tym etapie konsultuję się z kilkoma osobami tak aby projekt był jak najbardziej dopracowany.

Po akceptacji klienta wireframe’ów przygotowuje harmonogramy z podziałem prac dla danych osób, wyznaczam nieprzekraczalne deadline, tak abym mógł zgrać pracę nad różnymi elementami aplikacji. Takie podejście gwarantuje mi pełne panowanie nad projektem.

Kategorie:   Nowinki techniczne, Nowości z web24, Zarządzanie

Komentarze

WP-SpamFree by Pole Position Marketing