NoweMedia

Zarządzanie projektami internetowymi

workflow
Sukces dobrze wykonanego projektu internetowego zależy od poprawnego zaplanowania poszczególnych prac. To czego mogłem unikać podczas pracy jako freelancer nie przekłada się zupełnie w pracy agencji interaktywnej. Bez sprawnego zarządzania pracami agencji projekty są wykonywane nierzetelnie i znajduje się w nich sporo błędów. Przekłada się to na stratę zasobów, które poświęcane są na wprowadzanie co nowych poprawek do projektu.

Wiele małych firm ma kłopoty ze sprawnym zarządzaniem projektami internetowymi. Wynika to z niedopracowanej komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami. Inne są ustalenia z klientem, a co innego wykonuje grafik, inne są założenia funkcjonalne, a inne projektują programiści. Takich problemów powstaje coraz więcej, a tracą na nich wszyscy – i agencja i klient.

Aby usprawnić działania agencji a również zwiększyć jej produktywność należy zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniu projektu internetowego. Pozwoli to na zaoszczędzenie wiele czasu i nieporozumień.

Krok pierwszy – przygotowanie briefu

Brief to dokument, który szczegółowo opisuje projekt. Znajdują się w nim informacje o gustach klienta, grupach docelowych, misji firmy i innych elementach zebranych od klienta przydatnych do zaplanowania projektu. Brief to również dokument, który zawiera spis funkcjonalności jakie mają się znaleźć w projekcie.

Krok drugi – przygotowanie struktury strony oraz wireframe

Jako, że zazwyczaj pracę należy zacząć od przygotowania projektu graficznego należy przygotować odpowiednie materiały do jego realizacji. Zaprojektowanie struktury serwisu zdefiniuje nam jakie typy podstron będą musiały być przygotowane przez grafika. Na tej podstawie należy przygotować wireframe, czyli zaprezentowane w formie graficznej rozmieszczenia poszczególnych elementów na stronie.

Krok trzeci – zaplanowanie prac programistycznych

Dysponując briefem oraz wireframe, możemy przystąpić do zaplanowania prac programistycznych. Jest to jeden z bardziej skomplikowanych elementów w zależności od złożoności projektu. Tym większy projekt, tym więcej elementów do zaprogramowania, co niesie za sobą konieczność planowania dodatkowych elementów aplikacji (schematy UML, projekt bazy danych itp…). W tym artykule pominę planowanie poszczególnych etapów aplikacji internetowych, chciałbym skupić się nad samą organizacją pracy.

Całość prac programistycznych należy rozbić na jak najmniejsze elementy i rozdysponować je pomiędzy programistów. Zadania te grupujemy w milestony. Zakończenie jednego milestona (czyli skończenie wszystkich zadań przypisanych do niego) umożliwia nam np przetestowanie wykonanych prac. Programiści szacują jaki czas zajmą im poszczególne zadania. Takie dane możemy wykorzystać do szacowania czasu trwania całego projektu wykorzystując metodę PERT.

Krok czwarty – testowanie

Aplikacja nieprzetestowana nie nadaje się do pokazania klientowi. W każdej aplikacji znajdują się błędy – głównie wynika to z faktu, że programista, który pracuje dłuższy czas nad pewną częścią kodu nie jest w stanie wyłapać błędnie działających elementów. Dlatego ważne aby w agencji był wydzielony zespół beta testerów, którzy sporządzą listę poprawek w aplikacji.

Kategorie:   Zarządzanie

Komentarze

 • Napisane: Październik 24, 2014 14:39

  Janusz

  Warto dodać o nowoczesnych technologiach, które obecnie spełniają dużą rolę w zarządzaniu projektami. Są to narzędzie takie jak http://pmcompass.pl, które usprawniają pracę całego zespołu oraz przyczyniają się do szybkiego zakończenia prac.
  • Przemek

   Napisane: Listopad 4, 2015 15:12

   Przemek

   Przyznam szczerze, że nie testowałem PMCompass lub po prostu nie pamiętam. W najbliższym czasie napiszę post z porównaniem softu do PM, sami poświęciliśmy tygodnie czasu na research dobrego oprogramowania.

WP-SpamFree by Pole Position Marketing