NoweMedia

Czy Google usunie Twoją stronę z listy wyszukiwania? – słowo o „szybkiej aktualizacji”

W erze mobilnego internetu jesteśmy bardzo niecierpliwi. Oczekujemy natychmiastowej odpowiedzi na zadane wyszukiwarce pytanie. Kiedy strona ładuje się wolno – zamykamy ją i szukamy innej. Jest to naturalne, gdyż „w biegu” nie mamy czasu do stracenia i naprawdę potrzebujemy szybkich informacji (np. o której odjedzie autobus).

Wobec tego czy nie chcielibyśmy aby w pierwszych wynikach wyszukiwania pokazywały się strony dobrze zoptymalizowane pod kątem połączeń mobilnych, tak abyśmy nie tracili czasu na zamykanie jednych stron i otwieranie innych, ponowne wpisywanie haseł do wyszukiwarki czy czekanie na ładowanie strony?

To naturalne, że szybkość działania strony w telefonie jest najważniejsza dla internauty. Teraz stała się również najważniejsza dla Google. Jak czytamy w oświadczeniu – od lipca 2018 prędkość strony na urządzeniach mobilnych będzie istotnym czynnikiem rankingowym.

Do tej pory Google w rankingu stron brało co prawda pod uwagę szybkość działania strony, ale tylko na wersji desktop. Dobrze zoptymalizowane strony wyświetlały się na szczycie listy wyszukiwania również na telefonie – nawet jeśli w wersji mobilnej nie działały tak sprawnie.

PageSpeed Insights - Mozilla Firefox 2018-04-24 15.32.49

Badania przeprowadzone przez Google pokazują, że użytkownicy więcej czasu spędzają na stronach „szybkich”, a im wolniej ładuje się strona tym prawdopodobieństwo jej opuszczenia wzrasta.
mobile-page-speed-new-industry-benchmarks-01-01-download

Źródło:

https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/data-measurement/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks/

Oczywiście sama szybkość strony to nie wszystko. Google nadal będzie brało pod uwagę przede wszystkim ilość zapytań i wyszukiwań, chcąc jak najlepiej dopasować treść strony do zapytania. Wobec tego jeśli strona idealnie odpowiada na zapytanie to wyświetli się na pierwszym miejscu listy wyszukiwania na telefonie, nawet gdy działa wolno. Dlatego jak zapewnia Google „szybka aktualizacja” („speed update”) dotknie tak naprawdę niewielkiej ilości, najgorzej działających stron. Niemniej jednak jest to krok w stronę poprawy doświadczeń użytkownika poprzez zachęcanie twórców i administratorów stron do sprostania wymaganiom internautów.

Zachęcamy więc do sprawdzenia swoich stron pod kątem ich sprawnego działania na urządzeniach mobilnych i w razie potrzeby do ich optymalizacji.
Sprawdź czy Twoja strona jest „mobile friendly”

 

Kategorie:   Marketing internetowy, Nowości z web24, Strony WWW, Z życia internetu

Komentarze

  • Napisane: Wrzesień 15, 2018 14:25

    Paweł Mansfeld

    Bardzo dobry artykuł, bo wiele właścicieli stron popada w paranoję na punkcie prędkości - a to nie oto chodzi. To nie jest tak, że każda strona która w PageSpeed nie ma 100% marnuje swój potencjał. Jeżeli problemy z prędkością działania są duże, to wtedy tak, warto zrobić wszystko aby wyeliminować wąskie gardła natomiast zawsze będzie tak, że analizator zgłosi jakiś alert... Warto też zwrócić uwagę, że jedno niezoptymalizowane zdjęcie może więcej "namieszać" niż minimalizacja wszystkich CSS i JS. A analizator odejmie mniej więcej tyle samo punktów. Tutaj też trzeba dozy dystansu nawet do narzędzi testujących wypuszczonych przez Google ;)

WP-SpamFree by Pole Position Marketing