NoweMedia

Jak przygotować dobrą stronę o błędzie 404?

Stronę z błędem „404 – nie znaleziono strony” widział raczej każdy internauta. Oznacza ona, że żądana strona nie jest dostępna w danym serwisie. Niby proste i oczywiste, przez co temat ten często pomijany jest przez właścicieli stron. Warto jednak poświęcić jej nieco czasu i dobrze przemyśleć ten temat, ponieważ osoby odwiedzające naszą stronę pewnie prędzej czy później na nią trafią. Lepiej należycie i profesjonalnie przyjąć i tych klientów, którzy się nieco zgubili i weszli nie tam gdzie chcieli.

Skąd się biorą błędy 404

Teoretycznie to oczywiste, jednak warto uściślić dlaczego taka strona w ogóle się pojawia. Powody mogą wynikać z dwóch przyczyn: błędów odwiedzającego lub serwisu.
Nasz odbiorca mógł źle wpisać adres lub link, w jaki kliknął był uszkodzony. Może się tak stać, gdy np. program, przez który otrzymujemy link, niepoprawnie go sformatował (np. wykrywając w link emotikonkę i podmieniając ją na obrazek) lub podzielił na części (np. na kilka linii). Tutaj niewiele możemy zrobić jako administratorzy strony, więc nasze poczynania będą się ograniczać do łagodzenia skutków. Więcej pola do popisu mamy w przypadku, kiedy błąd 404 jest spowodowany błędami po stronie serwisu. Strona, którą chciał odwiedzić użytkownik mogła zostać usunięta, zmienić adres URL lub wygasnąć (dostępna była tylko czasowo). Jej niedostępność może być też spowodowana brakiem wystarczających uprawnień użytkownika (strona dostępna tylko po uiszczeniu opłaty). Ostatnią przyczyną mogą być problemy techniczne. Zła konfiguracja serwisu, bazy danych, źle zaplanowane prace techniczne, błędy w kodzie strony czy w końcu awaria serwera też mogą być przyczyną pojawiania się ‘czterysta czwórek’.

huwshimi.com/404

Strona 404 serwisu huwshimi.com

404 od strony technicznej

Strony 404 są błędami systemów informatycznych, a więc należy sobie powiedzieć parę słów o ich aspektach technicznych. Numer błędu bierze się ze statusu protokołu http (protokół wymiany danych, używany m.in. do przesyłania stron internetowych). Status 404 oznacza, że żądana strona nie został odnaleziony na serwerze. Dlatego oprócz samego zaserwowania treści, że nie mamy takiej strony, należy też ustawić odpowiedni kod odpowiedzi http. Dzięki temu np. Google będzie wiedziało, że podany link jest niepoprawny i nie będzie go indeksowało rejestrując najpewniej tzw. duplicate content. Warto pamiętać, żeby dobrze zarządzać tym, jakie kody http dajemy w odpowiedzi. Jeżeli mamy problemy z działaniem serwera, wyślijmy odpowiedni kod (z grupy błędów wewnętrznych), a nie 404. Tak samo w przypadku, kiedy zmieniliśmy adres danej strony; tutaj najlepiej dać kod przekierowania 301. Takie działania pozytywnie odbiją się nie tylko na lepszej indeksacji naszej strony w wyszukiwarkach, ale też klient będzie wiedział co się dzieje; jeżeli strona teraz nie działa z przyczyn technicznych, to mogę spróbować odwiedzić ten adres za jakiś czas ponownie.

Inną ważną kwestią jest to, ile strona z błędem 404 waży (czyli ile danych trzeba przesłać, by ją wyświetlić). Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu uszkodzony link do naszego serwisu będzie często klikany (np. został zamieszczony na popularnej stronie). W takim wypadku wzrosną nam koszty utrzymania strony z uwagi na zwiększony transfer. Drugim powodem, dla którego powinniśmy dbać o małą wagę strony 404, jest satysfakcja użytkownika. Jeżeli każemy odbiorcy długo czekać tylko po to by poinformować go, że nie mamy tego czego chce, nie wpłynie dobrze na jego postrzeganie naszej strony. A im mniejsza waga strony tym szybciej się ona załaduje. Można też na parę innych sposobów zoptymalizować czas ładowania się tej strony i warto z nich skorzystać. Dobry webmaster będzie wiedział jak to wykonać. Waga strony ma też szczególne znaczenie w przypadku, kiedy użytkownik korzysta z mobilnego Internetu, który często jest limitowany.

Ostatnim aspektem technicznym, jaki należy poruszyć przy okazji strony 404, jest instalacja skryptów analitycznych. Możemy tak przygotować stronę i narzędzia analityczne, by czerpać wiele istotnej wiedzy ze strony 404. Wiedza skąd do nas przychodzą osoby trafiające na stronę 404, czego oczekiwali (można się tego częściowo domyśleć po odnośniku) może nam pomóc usprawnić działanie naszej strony. Na podstawie tych danych możemy też podjąć dodatkowe kroki. Np. jeżeli uda nam się ustalić czego oczekiwali odwiedzający, możemy ustawić przekierowanie na właściwą stronę.

templatemonster.com/404

Strona 404 serwisu – templatemonster.com

Jaka powinna być wzorowa strona błędu 404?

Do omawianej strony możemy podejść w dwojaki sposób. Możemy potraktować tą stronę z humorem, co niewątpliwie pozwoli nam załagodzić fakt, że nasz klient nie otrzymał tego, czego chciał. Niestety nie zawsze mamy możliwość zastosowania takiego podejścia. Na szczęście jest jeszcze wiele rzeczy, jakie możemy zrobić, by pomóc odwiedzającemu.

Warto by strona nie odbiegała znacząco od pozostałej części naszej witryny. Elementy takie jak nawigacja, stopka czy użyteczne widety na panelu bocznym powinny zostać.
Odnośnie samej treści, to musimy dać odwiedzającemu jasny komunikat, co się stało. Klient musi od razu wiedzieć, że nie otrzymał tego czego oczekiwał. Nie warto jednak przy tym korzystać ze zbyt krzykliwej formy. Następnie musimy zasugerować rozwiązania takie jak: przejście na stronę główną, sprawdzenie poprawności linku, skorzystania z wyszukiwarki w celu odnalezienia pożądanych treści, skontaktowanie się z właścicielami serwisu w celu poinformowania o błędzie i rozwiązania problemu. Można też podać możliwe przyczyny wystąpienia tego błędu; oczywiście w przyjazny i nietechniczny sposób. Komunikat typu „kliknięty link jest uszkodzony, niepoprawny lub strona została usunięta” powinien wystarczyć.

Jako, że klient już chciał odwiedzić naszą stronę i nie odnalazł tego, czego szukał, nie oznacza, że już go straciliśmy. Warto zasugerować np. popularne lub nowe treści w naszym serwisie. Jeżeli prowadzimy sklep internetowy, warto zasugerować jakieś produkty. Innym podejściem jest odesłanie klienta to strategicznych części naszej strony. Dobrym pomysłem jest też wyeksponowanie wyszukiwarki, by odwiedzający w miarę możliwości (i chęci) spróbował znaleźć pożądane treści.

Być może z linku jaki otrzymaliśmy możemy wyciągnąć wartościowe informacje, np. część tytułu żądanej strony, datę publikacji, sekcję strony czy ID elementu. Warto zasugerować klientowi o jakie treści mogło chodzić i go tam odesłać.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt na jaki należy zwrócić uwagę. Jeżeli nasza strona jest wielojęzyczna musimy przedstawić informację w odpowiednim języku. Jest wiele możliwości by ustalić w jakim języku powinniśmy zaserwować taką treść. Czasem możemy tego się domyśleć z części wpisanego adresu URL, jeżeli ta jego część jest poprawna. Możemy też sprawdzić, w jakiej wersji wcześniej odwiedzający czytał stronę (jeżeli był na stronie wcześniej). W przeciwnym wypadku powinniśmy wyświetlić komunikat w najpopularniejszym języku i/lub w języku angielskim.

southpark.cc.com/404

Jedna ze stron 404 serwisu southpark.cc.com

Podsumowanie

Pojawienia się strony 404 nie unikniemy, chociaż możemy próbować unikać jej pojawiania się. Dlatego warto zwrócić na nią należytą uwagę, by nie tracić potencjalnych klientów i załagodzić ich niezadowolenie. Najważniejsze by przekazać jasny i klarowny komunikat, zaproponujmy możliwe rozwiązania lub kolejne kroki. Strona ta powinna być zoptymalizowana w sensie technicznym, by nie narażać się lub odbiorcy na niepotrzebne koszty. Umożliwmy sobie analizowanie przyczyn pojawiania się tego błędu poprzez instalację i konfigurację odpowiednich skryptów, by w miarę możliwości reagować na tego typu błędy.

W ilustracji wpisu strona 404 ze strony http://retardzone.com/404

Kategorie:   Marketing internetowy, Strony WWW

Komentarze

WP-SpamFree by Pole Position Marketing