NoweMedia

Światowa akcja wypisywania się z Google rozpoczęta

Wyszukiwarka Google jest najlepszym dowodem na to, że bez względu na nasz stosunek do Internetu bardzo trudno jest żyć w izolacji od niego. Rzucane żartem jeszcze kilka lat temu teksty w stylu „kogo nie ma na Google, ten nie istnieje” stały się praktycznie rzeczywistością. A jednak niedawno Firma Google dała możliwość „usunięcia się” z jej wyszukiwarki. Wystarczy po prostu uzupełnić i przesłać do niej specjalny formularz, a po jego pozytywnym rozstrzygnięciu znikną z Google odnośniki do określonych tekstów – oczywiście w sieci nadal będą one dostępne, ale po „wygooglowaniu” swojego imienia i nazwiska nie będą one wyświetlać się w wynikach wyszukiwarki. Mówiąc krótko, przestaniemy dla niej istnieć.

Bardzo wymowny może być fakt, że od momentu udostępnienia formularza przez firmę Google, swoją chęć „wypisania się” zgłosiło już kilkadziesiąt tysięcy internautów – w pierwszym dniu akcji Google otrzymało około 12 tysięcy takich formularzy, a każdego dnia przybywa wiele nowych (nawet kilkadziesiąt w ciągu jednej minuty).

Zanim jednak z entuzjazmem przejdziemy do wypełniania formularza, by zniknąć z Google, pamiętajmy, że sam wniosek to zbyt mało, by zgłoszenie zostało zaakceptowane. Każdy formularz analizowany jest indywidualnie przez grupę prawników i etyków, a usuwane są tylko te wyniki, które rażąco naruszają prywatność danej osoby, łamią prawo lub są niestosowne bądź nieprawdziwe. Jednocześnie komisja musi uwzględniać to, by działania związane z „usunięciem” czyichś danych z Google nie stały w sprzeczności z prawem o dostępie do informacji publicznej.

Kategorie:   Z życia internetu

Komentarze

WP-SpamFree by Pole Position Marketing